clap board roadside Jakob and Ryan

Jak napisać recenzję filmu krok po kroku?

Jeśli chciałbyś nauczyć się pisać dobre recenzje filmowe, czy to do szkoły czy dla samego siebie, to istnieje kilka wskazówek, które możesz wykorzystać, żeby zacząć tworzyć swoje krytyczne teksty. Recenzje są bardzo ważną formą dla świata sztuki i popkultury. Publikowane na forach dla miłośników filmów i seriali stanowią głos widowni, który w XXI wieku jest jednym z najbardziej istotnych, jeśli nie najistotniejszym, motorem rozwoju kultury. Dlatego właśnie warto nauczyć się tworzyć bardzo wartościowe recenzje, które mogą pomóc innym w formowaniu zdania na temat jakiegoś dzieła. Poznaj bardzo konkretne porady jak napisać recenzję filmu krok po kroku i wyrażaj swoje opinie niczym profesjonalny krytyk filmowy.

Krok pierwszy – obejrzyj film pod kątem krytycznym

Aby napisać wartościową recenzję filmu musimy najpierw nauczyć się oglądać jak prawdziwi krytycy. Oznacza to zwracanie uwagi na coś więcej niż sama fabuła. Film bowiem jest bardzo skomplikowanym tworem, składającym się z małych elementów takich jak ujęcia, praca kamery, montaż, efekty specjalne, kostiumy i wiele innych aspektów, które razem tworzą jedną, bardzo zgraną całość. Warto więc w trakcie oglądania filmu zwracać uwagę na poszczególne jego komponenty i notować rzeczy, które się nam podobają, ale także te, które uważamy za błędy. Powinniśmy także zwracać uwagę na to, czy wykorzystywane w filmie techniki są kompatybilne, czy może zupełnie ze sobą nie współgrają.
Jeśli obawiasz się, że nie masz wystarczającej wiedzy, aby zauważyć takie niuanse, nie przejmuj się, ani nie poddawaj. Bardzo prostym sposobem na nauczenie się krytycznego oglądania filmów jest czytanie opinii innych. Jednak przykładowa recenzja filmu, potem kolejna i kolejna z pewnością pomogą ci w zrozumieniu jak działa krytyczne filmowe myślenie.

przykładowa recenzja filmu

Krok drugi – recenzja filmu wzór czy też konspekt

Kiedy stworzyłeś już notatki podsumowujące twoje spostrzeżenia, przeczytaj je jeszcze raz i ułóż z nich wzór, czyli tak zwany konspekt. Zazwyczaj recenzja filmu wzór posiada dość powtarzalny. Powinniśmy bowiem rozpocząć ją od krótkiego wprowadzającego wstępu, w którym zawrzemy podstawowe informacje o filmie. Następnie streszczamy fabułę dzieła tak jednak, aby nie zdradzić zakończenia i pozostawić czytelników z niedosytem. Później przechodzimy do naszych opinii, które mogą być zarówno pozytywne, jak i negatywne. Ważne jednak jest, aby nasza krytyka poparta była rzeczowymi argumentami, dzięki czemu będzie wartościowa i autentyczna.

Krok trzeci – szlifuj swój warsztat

Kiedy wiesz już jak pisać recenzje filmu, czas napisać pierwszą. Niech będzie to prosta, nieskomplikowana, krótka recenzja filmu. Następnie daj ją do przeczytania swoim znajomym, rodzinie lub innym zaufanym osobom i poproś o ich opinie. Zrób to zanim zaczniesz wstawiać swoje dzieła na fora internetowe. Są one bowiem bardzo często przestrzenią szerzenia hejtu, który może zniechęcić cię do dalszej pracy. Kiedy wypracujesz już swój warsztat wystarczająco dobrze, aby czuć się komfortowo przyjmując krytykę, zacznij publikować swoje recenzje online. I oczywiście nie zapomnij, żeby nadal się szkolić! Czytaj opinie innych, rób notatki w czasie oglądania filmów i ciągle proś o opinię. Pamiętaj, że przykładowa recenzja filmu, którą przeczytasz przypadkiem może dać ci naprawdę dużo. Możesz także czytać recenzje zawodowych krytyków filmowych oraz książki i artykuły naukowe na temat filmów. Z pewnością pomoże ci to w rozwijaniu swojej wiedzy i doskonaleniu swoich umiejętności pisarskich.

Autor

.pp-multiple-authors-boxes-wrapper.box-post-id-176.pp-multiple-authors-layout-boxed.multiple-authors-target-the-content.box-instance-id-1 .pp-author-boxes-avatar img { width: 80px !important; height: 80px !important; } .pp-multiple-authors-boxes-wrapper.box-post-id-176.pp-multiple-authors-layout-boxed.multiple-authors-target-the-content.box-instance-id-1 .pp-author-boxes-avatar img { border-radius: 50% !important; } .pp-multiple-authors-boxes-wrapper.box-post-id-176.pp-multiple-authors-layout-boxed.multiple-authors-target-the-content.box-instance-id-1 .pp-author-boxes-meta a { background-color: #655997 !important; } .pp-multiple-authors-boxes-wrapper.box-post-id-176.pp-multiple-authors-layout-boxed.multiple-authors-target-the-content.box-instance-id-1 .pp-author-boxes-meta a { color: #ffffff !important; } .pp-multiple-authors-boxes-wrapper.box-post-id-176.pp-multiple-authors-layout-boxed.multiple-authors-target-the-content.box-instance-id-1 .pp-author-boxes-meta a:hover { color: #ffffff !important; } .pp-multiple-authors-boxes-wrapper.box-post-id-176.pp-multiple-authors-layout-boxed.multiple-authors-target-the-content.box-instance-id-1 .pp-author-boxes-recent-posts-title { border-bottom-style: dotted !important; } .pp-multiple-authors-boxes-wrapper.box-post-id-176.pp-multiple-authors-layout-boxed.multiple-authors-target-the-content.box-instance-id-1 .pp-multiple-authors-boxes-li { border-style: solid !important; } .pp-multiple-authors-boxes-wrapper.box-post-id-176.pp-multiple-authors-layout-boxed.multiple-authors-target-the-content.box-instance-id-1 .pp-multiple-authors-boxes-li { color: #3c434a !important; }