black framed Ray-Ban Wayfarer sunglasses on top of book

Jakie książki na wakacje wybrać?

Wakacje to czas odpoczynku oraz regeneracji sił po ciężkim roku. Sprzyja on wielu podróżom oraz innym aktywnościom, dzięki którym możemy choć trochę przewietrzyć nasze głowy i przestać myśleć o pracy, szkole i obowiązkach. Od lat już pomagają nam w tym książki, dzięki którym bez względu na to, czy leżymy na plaży, czy w ogródku, możemy uciec do fikcyjnych światów i wcielić się w przeżycia bohaterów. Za każdym razem, kiedy jednak łapie nas chęć sięgnięcia po jakąś lekturę, pojawia się pytanie o to, co właściwie powinniśmy przeczytać. Dobre książki na wakacje powinny bowiem pomóc nam oderwać się od rzeczywistości i jednocześnie odpowiadać naszym zainteresowaniom. Jeśli więc zastanawiasz się nad tym, jak będzie najlepsza książka na wakacje dla ciebie, przygotowaliśmy kilka kategorii, wśród których każdy znajdzie coś, co umili mu lato.

Jakie lekkie książki na wakacje polecamy?

Najczęściej wylegując się na plaży mamy ochotę przeczytać coś lekkiego i przyjemnego, co pomoże nam całkowicie się zrelaksować oraz odciąży nasze myśli. Zazwyczaj mówiąc o lekkich książkach na wakacje, mamy na myśli romanse. Ten typ literatury rzeczywiście jest bardzo popularnym wyborem wśród letnich lektur (bo w końcu kto skrycie nie marzy o wakacyjnej miłości?). Jednym z najbardziej popularnych autorów, w którego utworach zaczytuje się cały świat jest Nicholas Sparks. Jeśli lubisz więc historie o prawdziwej miłości, przy których można uronić niejedną łzę, to dobrą książką na wakacje dla ciebie będzie “Pamiętnik” lub “Ostatnia piosenka”.

Jeśli jednak romanse nie są twoimi ulubionymi lekturami, to inne ciekawe książki na wakacje, które mogą cię zainteresować, będą należeć do gatunku fantasy. Można oczywiście wybrać klasykę tego gatunku, czyli powieści Tolkiena czy też niezwykle popularną w ostatnim czasie sagę polskiego autora pt. “Wiedźmin”, ale ciekawym rozwiązaniem są również powstała niedawno seria “Diuna”. Te powieści z pewnością przeniosą cię w zupełnie inny świat i pozwolą na zapomnienie o codziennej rutynie.

książki na wakacje

Coś dla miłośników klasyki

Jeśli lekkie książki na wakacje nie są twoim ideałem lektury, ponieważ wolisz coś bardziej ambitnego i w tym przypadku wybór jest niezwykle szeroki. Ciekawym rozwiązaniem będzie z pewnością angielska powieść wiktoriańska, która w ostatnim czasie zyskała dużą popularność. Przykładem takich lektur są dzieła Jane Austen. “Duma i uprzedzenie”, “Emma”, “Rozważna i romantyczna” czy “Perswazje” to dobre książki na wakacje, dzięki którym na moment poczujesz się jak XIX-wieczna dama lub lord.

Trochę popularnych nowości

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi trendami czytelniczymi, to wakacje są świetnym czasem, aby nadrobić pewne zaległości, czytając to, czym w ostatnim czasie zachwyca się cały świat. Taką fajną książka na wakacje może być powieść Richarda Powersa “Listowieść” wydana w 2021 roku. Zdobyła ona niezwykłą popularność dzięki poruszanym w niej tematom ekologicznym, które są niezwykle istotne dla współczesnych czytelników. Dziełem o podobnej tematyce jest także “Historia pszczół” Mai Lunde, wydana w roku 2016. Zarówno powieść Powersa, jak i Lunde to najlepsze książki na wakacje dla tych, którzy lubią dzieła literatury współczesnej.

książki na wakacje

Jakie książki na wakacje dla dzieci będą najlepsze?

W naszych kategoriach nie zapomnieliśmy oczywiście o czymś specjalnym dla najmłodszych! Jeśli chcesz, żeby twoje dziecko polubiło czytać, to wakacje są najlepszą okazją, by zarazić go tym hobby. Jedna dobra książka na wakacje, którą włożysz do jego podróżnego plecaka, może okazać się punktem przełomowym w jego lekturowej przygodzie. Świetną propozycją będą tu “Wakacje Mikołajka” książka ta bowiem opisuje w zabawny sposób wakacyjne przygody małego chłopca i jego przyjaciół. Bawią one dzieci oraz dorosłych już od wielu pokoleń. Inne, równie interesujące książki na wakacje opowiadające historie rówieśników twojego dziecka, tym razem polskiej autorki Małgorzaty Musierowicz, czyli seria powieści “Jeżycjada”, także mogą okazać się najlepszą książką na wakacje dla najmłodszych.

Autor

.pp-multiple-authors-boxes-wrapper.box-post-id-176.pp-multiple-authors-layout-boxed.multiple-authors-target-the-content.box-instance-id-1 .pp-author-boxes-avatar img { width: 80px !important; height: 80px !important; } .pp-multiple-authors-boxes-wrapper.box-post-id-176.pp-multiple-authors-layout-boxed.multiple-authors-target-the-content.box-instance-id-1 .pp-author-boxes-avatar img { border-radius: 50% !important; } .pp-multiple-authors-boxes-wrapper.box-post-id-176.pp-multiple-authors-layout-boxed.multiple-authors-target-the-content.box-instance-id-1 .pp-author-boxes-meta a { background-color: #655997 !important; } .pp-multiple-authors-boxes-wrapper.box-post-id-176.pp-multiple-authors-layout-boxed.multiple-authors-target-the-content.box-instance-id-1 .pp-author-boxes-meta a { color: #ffffff !important; } .pp-multiple-authors-boxes-wrapper.box-post-id-176.pp-multiple-authors-layout-boxed.multiple-authors-target-the-content.box-instance-id-1 .pp-author-boxes-meta a:hover { color: #ffffff !important; } .pp-multiple-authors-boxes-wrapper.box-post-id-176.pp-multiple-authors-layout-boxed.multiple-authors-target-the-content.box-instance-id-1 .pp-author-boxes-recent-posts-title { border-bottom-style: dotted !important; } .pp-multiple-authors-boxes-wrapper.box-post-id-176.pp-multiple-authors-layout-boxed.multiple-authors-target-the-content.box-instance-id-1 .pp-multiple-authors-boxes-li { border-style: solid !important; } .pp-multiple-authors-boxes-wrapper.box-post-id-176.pp-multiple-authors-layout-boxed.multiple-authors-target-the-content.box-instance-id-1 .pp-multiple-authors-boxes-li { color: #3c434a !important; }