Nie od dziś wiadomo, że smog w Krakowie należy do jednych z najbardziej niebezpiecznych w całej Polsce. Dlaczego tak jest i czy władze tego pięknego miasta coś z tym robią? Czy możemy spodziewać się, że w przyszłości sytuacja ulegnie zmianie? Już wyjaśniamy!
Skąd tak intensywny smog w Krakowie?
Smog w Krakowie zasiedział się na dobre z kilku powodów. Z jednej strony jest to spowodowane niekorzystnym położeniem – sąsiedztwo Wisły wpływa na ograniczenie ruchów powietrza. Z drugiej wynika to z ogrzewania, które wciąż jest najbardziej popularne w Krakowie. Są to piece wykorzystujące paliwa stałe. Swoją cegiełkę dokładają również spaliny samochodowe.
Co robią władze miasta, by to zmienić?
Władze miasta robią co w ich mocy, żeby smog w Krakowie stopniowo się zmniejszał. Mieszkańcy Krakowa mają narzucone szereg norm jeśli chodzi o wybór kotłów użytkowanych w ich posiadłościach. Obostrzenia dotyczą także materiału, którym palimy w piecu – od 2019 roku pojawił się także całkowity zakaz stosowania paliw stałych. Władze miasta robią co w ich mocy, aby zachęcić mieszkańców do wymiany pieców na bardziej ekologiczne – wykorzystujące odnawialne źródła energii, piece olejowe, elektryczne czy gazowe. Miasto podjęło się także edukacji mieszkańców dotyczącej wpływu złej jakości powietrza na ich zdrowie. Sytuacja jest więc nie tyle lepsza, co póki co stabilna.