Najciekawsze gry 2018

gry 2018

Podczas gdy zawsze koniec roku owo czas spoglądania nie tylko na to, co wydarzyło się w ciągu minionych dwunastu miesięcy, ale i na owo, co nastąpi w niedalekiej przyszłości. Czyli czas na wynotowanie najciekawszych gier, jakich możemy spodziewać się w 2017 roku. Członkowie redakcji oraz współpracownicy serwisów GRYOnline. pl i tvgry. pl wybrali 30 najbardziej niecierpliwie wypatrywanych przez nich pozycji. Dla Was Plebiscyt, naszych czytelników, ruszy w krótkim czasie, ale oczywiście nie omieszkajcie podzielić się swoimi przewidywaniami już teraz, w komentarzach. Z drugiej strony pewne kontrowersje wzbudza wybranie widoku pierwszoosobowego. Owszem, dzięki takiemu rozwiązaniu można pogłębić immersję i klimat oraz skuteczniej straszyć graczy, ale Resident Evil zawsze stawiało na kamerę trzecioosobową – jeśli nie w formie statycznych ujęć, to chociaż zawieszoną nad ramieniem postaci. W ten sposób siódma część podąża śladami „budżetowej” – choć silnej – konkurencji spod znaku serii Outlast czy Amnesia. Ale czy to na pewno źle? Mimo wszystko w najnowszym dziele Capcomu czuć ducha „Residenta” (nawet bez tłumów zombiaków), do tego mamy nastrajające pozytywnie demo – więc możemy być dobrej myśli. Pierwsza połowa 2017 roku obrodziła wieloma naprawdę udanymi grami. Powody do radości mieli zarówno fani mniejszych tytułów, których zachwycić mogły Little Nightmares, Rime czy Night in the Woods, jak i miłośnicy pozycji wysokobudżetowych, mający okazję przebierać wśród produkcji pokroju Horizon: Zero Dawn, NiOh, The Legend of Zelda: Breath of the Wild, Injustice 2 czy Prey. Historia Nathana Drake’a doczekała się świetnego zamknięcia w czwartym Uncharted, ale na szczęście w trakcie jego przygód poznaliśmy sporo innych barwnych postaci, których perypetiami mamy szansę się zainteresować. W Zaginionym dziedzictwie skupimy się na losach wielkiej nieobecnej Kresu złodzieja, Chloe Frazer, która razem z Nadine Ross zajmie się… z grubsza tym samym, czym zajmował się Nathan – eksploracją pradawnych ruin, rozwiązywaniem zagadek oraz robieniem sobie potężnych wrogów. A wszystko to, jak zdążyło nas już przyzwyczaić studio Naughty Dog, w oprawie wizualnej wyciskającej ostatnie soki z konsol Sony.
Gry RPG zawsze miały mocną pozycję w świecie gier wideo, a w ostatnich latach tylko ją umocniły i fani tego gatunku dawno nie byli rozpieszczani tak dużą liczbą fajnych tytułów. W 2016 roku nie było inaczej i wystarczy spojrzeć na nasz plebiscyt najlepszych gier minionych dwunastu miesięcy, by zobaczyć, że w tym czasie nie brakowało fajnych RPG-ów. To była jednak rozgrzewka przed tym co czeka nas w najbliższym czasie, bo sporo wskazuje na to, że 2017 rok zapisze się w naszej pamięci, jako jeden z najlepszych w historii tego gatunku.

Wrzucanie elementów karcianki do strategicznych RPG-ów jest ostatnio dosyć popularne i z tego pomysłu korzysta też Children of Zodiarcs – taktyczny RPG inspirowany serią Final Fantasy i karcianką Magic: The Gathering. Gracz wciela się w przywódcę zawodowych złodziei walczących ze skorumpowanym rządem biorąc udział w turowych potyczkach i korzystając z talii kart służących jako umiejętności naszych podopiecznych. Dodajmy do tego ładną izometryczną oprawę, rozbudowaną fabułę i dostajemy jeden z ciekawszych tegorocznych tytułów dla fanów strategicznych RPG-ów.
ELEX to kolejna próba studia Piranha Bytes dostarczenia nam równie kultowej gry jak Gothic i Gothic II. Tym razem to niemieckie studio stawia na klimaty science-fantasy przenosząc do nas uniwersum, w którym magia jest równie powszechna co zaawansowana technologia. Pomysł ciekawy, pytanie tylko czy zostanie oprawiony wciągającą i dobrze zaprojektowaną rozgrywką, z czym Piranha Bytes miało ostatnio spore kłopoty. Nie zmienia to faktu, iż ELEX to jeden z ciekawiej zapowiadających się RPG-ów 2017 roku.

Firefox Focus uznawany jest za jedną z najlepszych „bezpiecznych” przeglądarek dla smartfonów. Rozwijana przez firmę Mozilla aplikacja jest utrzymana w minimalistycznym stylu. Może automatycznie blokować śledzące kontrahenta trackery, oferuje możliwość banalnego czyszczenia danych w pamięci podręcznej, historii oraz sloganów i plików cookie. Co najważniejsze: blokuje większość reklam. Firefox Focus to godny podziwu wybór dla osób, które nie chcą zostawiać po osobiście śladów w sieci. Niewiele jest osób, które częstokroć nie korzystają z najmodniejszej na świecie darmowej encyklopedii internetowej, czyli z Wikipedii. Z myślą o internautach systemów mobilnych iOS oraz Android powstała kompaktowa oraz lekka aplikacja, która modernizuje przeglądanie zasobów encyklopedii na smartfonach. Funkcjonalne i przystępne narzędzie nie tylko ułatwia wertowanie kolejnych stron Wikipedii, jakkolwiek umożliwia na zapisywanie wybranych stron w formie plis, a także edycję wpisów.